See Toivonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toivo",
"3": "nen",
"t1": "hope"
},
"expansion": "toivo (“hope”) + -nen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From toivo (“hope”) + -nen, mostly during the adoption (in Western Finland) and Fennicization of surnames in the late 19th and early 20th centuries.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toivonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toivonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toivonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toivo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Toivonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"related": [
{
"word": "Toivanen"
}
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯ʋonen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯ʋo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-oiʋonen"
}
],
"word": "Toivonen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "toivo",
"3": "nen",
"t1": "hope"
},
"expansion": "toivo (“hope”) + -nen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From toivo (“hope”) + -nen, mostly during the adoption (in Western Finland) and Fennicization of surnames in the late 19th and early 20th centuries.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toivonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toivosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toivosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toivosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toivonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toivonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toivo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"related": [
{
"word": "Toivanen"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oiʋonen",
"Rhymes:Finnish/oiʋonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoi̯ʋonen/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞i̯ʋo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-oiʋonen"
}
],
"word": "Toivonen"
}
Download raw JSONL data for Toivonen meaning in All languages combined (20.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toivonen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toivonen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.